Haber

Samsunspor’un Şampiyon Olacağına İnanıyorum

Bir dönem Samsunspor'da da Görev Yapan Hakkı Yeşilyurt'tan Şampiyonluk Yorumu

Samsunspor’un Şampiyon Olacağına İnanıyorum

Yazarlarımızdan Hakkı Yeşilyurt, “Samsunspor’un ilk yarı topladığı puan imkanları düşünerek yeterli değil. Bununla birlikte devre boyunca rakiplere karşı kabul gören bir oyun da yoktu. Ancak bunların devre arasında düzeleceğine ve Samsunspor’un Süper Lig’e çıkacağına inananlardanım” dedi

BANA GÖRE PUAN
YETERLİ DEĞİL
Gazetemiz spor yazarlarından Hakkı Yeşilyurt, youtube TV KAYA kanalında yine yazarlarımızdan Selçuk Kaya’nın konuğu oldu. Selçuk Kaya’nın sorduğu, Hakkı Yeşilyurt’un cevapladığı programda Yeşilyurt, ilk yarı oyun olarak yapılan yanlışları, Teknik Direktör Ertuğrul Sağlam’ın performansını, iki transferi ve ikinci devre öncesi gördüğü eksikleri bir bir anlattı. Hakkı Yeşilyurt’un ‘Selçuk Kaya ile Birebir’ programında öne çıkan açıklamaları şöyle: “Ertuğrul Sağlam’ın ilk devre bittiğinde ‘memnunum’ açıklamalarını inanarak yaptığını düşünmüyorum. Eğer Sağlam oyuna ve oyuncuya dair vizyon sahibi ise bunu inanarak söylememiş olmalı. Ben sayın Sağlam’ın vizyon sahibi bir teknik adam olduğunu düşünenlerdenim. Lig bugün bitse ilk 2’den lige çıkamayacağız, play-off oynamamız gerekiyor. Hem de düşmenin olmadığı, üstten takımın gelmediği TFF 1. Ligi’nin belki de en kötü sezonunda. Ben Samsunspor’un topladığı puanı elindeki konforu da düşünerek yeterli görmeyenlerdenim. Bu imkanlarla daha fazlası olmalıydı”.

KABUL GÖREN
OYUN YOKTU
“Ertuğrul Sağlam sürekli istatistikleri okudu. 17 maçta belli istatistikler Samsunspor’dan yana olabilir. Örneğin yüzde 55’le topla oynama oranı. Ama oyunu nerde oynadık? Lig lideri Giresunspor yüzde 45’le topla oynamış ve sıralamada 14. sırada. Demekki topla çok oynamak çok önemli değil. Samsunspor ligde gol atan takımlar arasında 7. sırada. Halbuki çok pozisyona giren bir takım Samsunspor. Demekki bitiricilik yok. Bence takımın en bitirici oyuncusu İlyas Kubilay Yavuz. Ancak çok süre alamadı. Bir alt ligdeki gibi sahanın esas oğlanı olmayabilirdi ama bana kalırsa daha fazla süre almalıydı. Oynadığı sürede 3 gol, 3 asistle ciddi bir katkı sağladı. Ligin ilk yarısında Ertuğrul hocanın kabul gören bir oyununu göremedik. 4-3-3’le sezona başlandı. Ancak bunda önemli faktör orta üçlünün hücumda 10 numaraya, savunmada 6 numaraya evrilmesidir. Böyle bir planla yola çıkıp buna uygun oyuncu almamak ciddi bir hata olarak gözüme çarptı. Ertuğrul hoca 4-3-3’ten sonra Ferhat’la yeni bir plana 4-2-3-1’e döndü”.

ERTUĞRUL SAĞLAM’A
SAYGI DUYULMALI
“4-2-3-1’e dönülünce planın ana aktörü Nadir oldu. Nadir çok hareketli bir santrafor olduğu için onun boşalttığı alanları orta sahadan gelenlerle doldurarak iş bitirilmeye çalışıldı. Hocanın buradaki şanssızlığını da Gökhan Alsan’ın geçen yılki performansından çok uzak kalması bozdu. Tomane’nin yokluğu, Gökhan’ın formsuzluğu hücumsal anlamda hocanın elini kolunu bağladı. Bu kadar olumsuzluklara rağmen Ertuğrul hoca büyük bir saygı uyandıracak şekilde tüm tepkilere, eleştirilere göğüs gerdi ve oyuncularına güvenini ortaya koydu. Büyük bir teknik direktörlük örneği gösterdi. Kabul etmek gerekir ki, ilk devrede yıldızlaşan sınıf atlayan bir oyuncumuz olmadı. Biraz Nadir, biraz Erkam, biraz da İlyas Kubilay. Nadir alternatif olarak alınmış bir oyuncu, Erkam sözleşme uzatmak için son dakikaya kadar beklenmiş bir oyuncu, İlyas da hocanın ilk tercihlerinden birisi olmayan oyuncu. Bu ortaya ilginç bir durum ortaya çıkarıyor. Hiç planda olmayan bu üç oyuncu bana göre arkadaşlarına göre ön plana çıktılar”.

YABANCILARIN
VERİMSİZLİĞİ
“İlk devrenin hayal kırıklıklarında bir numaraya Gökhan Alsan’ı koyarım. Yabancılarla ilgili herkes hemfikir. Yameogo, Gyasi ve Plumain’den faydalanamadık. Maliyeti oranında olmasa da sakatlanmasa Tomane’nin takıma faydalı olacağını düşünüyorum. Boli de transfer için doğru bir isimdi. Çok atletik bir oyuncu. Savicevic ne uzadı ne kısaldı. Sezonun ilk yarısını 1 golle tamamlamak 8 numarada oynayan bir oyuncu için kabul edilebilecek durum değil. Tabiki yanındaki isimlerin performansı da onu etkileyen faktördü. Bu ligde yabancı oyuncu kalitesi şampiyonu belirliyor. İkinci devre öncesi yabancı oyuncu transferinde verim sağlayabilen, eldeki yabancısına sınıf atlatabilen avantaj sağlayacaktır. Yine Giresunspor örneği verelim. Kaleci Onurcan, Caner, Sadi, Hayrullah ve Erol Can Samsunspor’un yerli ortalamasının çok gerisinde. Ancak Giresunspor’u ne ön plana çıkarttı derseniz de yabancıları çıkarttı diyebilirim. Nalepa, Balde ve Diarra iyi bir devre bitirdi. Ligde Paixao, Rassoul, Rroca ve Kamara ön plana çıkarken Samsunspor yabancılardan katkı alamadı”.

SAMSUNSPOR
SÜPER LİG’E ÇIKACAK
“Sezon öncesi stratejisi dışında bir yabancı arayışı var. Sezon öncesi yurt dışı pazarından transferler yapıldı. Bunun doğru olmayacağını o zamanlar söylemiştik. Bu anlayıştan geri dönüşü görüyoruz. Sol bek aranması, iki sol bek alınmışken sorunlar olduğunu gösterir. Gökhan Karadeniz’in CV’si çok güçlü. Çok spektaküler bir oyuncu. Adam eksiltme özelliği çok yüksek. Eğer disiplin sorunu yaşamazsa Samsunspor’a faydalı olabileceğini düşünüyorum. Süper Lige çıkıldığında ki ben Samsunspor’un Süper Lig’e çıkacağına inanlardanım, alternatif olmanın ilerisine geçemez. Dje Dje’nin ne yapacağının konuşulmasından önce 6 ay top oynamamış bir oyuncuyu transfer etmek bir scout vizyonuna yakışmaz. Hele ki Samsunspor vizyonuna hiç yakışmaz. Felsefi olarak bakış açım budur. Yoksa oynarsa para kazanacak, maliyeti düşük bunlara katılırım ama bu vizyona yakışmıyor. Ertuğrul hocanın eli yeni takviyelerle saha içerisinde daha da kuvvetleneceği için başka sistemler de deneyebilir. İzlenimim şu hücumda ilk yarıdaki kadar sıkıntı çekmeyeceğiz”.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün