Samsun'dan HaberlerVideolar

‘Gelecek’in Belgesi 6’lı Masa’nın Gündemi

Gelecek Partisi'nin Üst Düzey Kadrosu, Samsun Teşkilatının Ev Sahipliğinde Gazetecilerle Bir Araya Geldi.

Gelecek Partisi Samsun İl Teşkilatı, kentteki ulusal ve yerel medyanın temsilcileriyle bir araya geldi. Gelecek Partisi Samsun İl Başkanı Mustafa Yeşilyurt’un ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya Kültür ve Sanat Politikaları Başkanı Sema Silkin Ün, Tarım Politikaları Başkanı Prof. Dr. Ali Akmaz, Parti Yönetim Kurulu Üyesi Ekonomist Abdullah Güzeldülger ve İlahiyatçı Ayşe Berrin Sevimli katıldı. Toplantıda aynı zamanda Gelecek Partisi teşkilat üyeleri de hazır bulundu.
İnteraktif bir ortamda gerçekleşen toplantıda konuşmacılar, Gelecek Partisi’nin kısa, orta ve uzun vadede hazırladıkları programlar hakkında bilgilendirmede bulundu ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Gelecek Partisi Samsun İl Başkanı Mustafa Yeşilyurt
Gelecek Partisi Samsun İl Başkanı Mustafa Yeşilyurt

KENT SORUNLARINI BİLİYORUZ
Gelecek Partisi Samsun İl Başkanı Mustafa Yeşilyurt, “Teşkilatımızın kuruluşu iki yılını tamamlamış oldu. Daha önce de teşkilatımız, Samsun’un temel sorunlarıyla ilgili duyarlılığını göstermek adına benzer buluşmalar gerçekleştirmişti. O günden bu güne ülkemizde olduğu gibi şehrimizde de yaşanmakta olan ekonomik sorunları, işsizliği, yapısal sorunları hep birlikte gözlemliyor ve şahitlik ediyoruz. Biz, yaşanan bu sorunları istişare ederek tahlil etmek adına teşkilatımızla birlikte vatandaşlarımızla, meslek odalarıyla ve STK’larla sürekli görüşme halindeyiz. İnşallah iktidarı devraldığımız gün, hiçbir acemilik çekmeden şehrimizin sorunlarına çözüm olacak projelerimizi ivedilikle hayata geçireceğiz” dedi.

Gelecek Partisi Samsun
Başkan Mustafa Yeşilyurt, “Çalışmalarımızı yürütürken Genel Merkezimizdeki çok değerli akademisyen hocalarımızla ve işinin ehli nitelikli kadromuzla, daha doğru, daha bilimsel ve daha geleceğe dönük çözümler üretmek adına gerekli istişarelerimizi yapıyoruz” diye konuştu.
Gelecek Partisi Kültür ve Sanat Politikaları Başkanı Sema Silkin Ün ise, “Gelecek Partisi kurmayları olarak, partimizin kurulduğu günden bu güne kadar pandemi süreci de dahil olmak üzere sürekli sahadayız. Vatandaşlarımızla, basınımızla, esnafımızla, çiftçimizle ve sanayicimizle bir arada olmaya gayret ettik. Üç ayda bir illerimizi ziyaret ediyoruz” ifadelerini kullandı.
6’LI MASANIN AMACI PARLAMENTER SİSTEM
“Geçtiğimiz yıl bu dönemlerde Genel Başkanımız Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu Samsun’daydı” diyen Sema Silkin Ün, şöyle konuştu; “Partimiz bu günlere bir bedel ödeyerek geldi. Genel Başkanımızın, devletin sorunlarının çözümüne yönelik akademik düzeyde ortaya koyduğu projelerin hepsi belgelidir. Bunlardan en önemlisi Başkanlık Sistemi’ne yönelik getirdiği eleştirilerdir. Bu sistemin, ülke yönetiminde ciddi aksamalara yol açtığını hep birlikte tecrübe ettik. Genel Başkan Yardımcımız da bu sisteme alternatif olarak Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemi öneren belgemizi ortaya koymuştur. Bu belgeyi tüm siyasi partilere sunarak içeriğiyle ilgili kendilerini bilgilendirdik. Muhalefet partilerinin oluşturduğu 6’lı masa da bizim önerdiğimiz güçlendirilmiş parlamenter sisteme dayalı olarak bir araya gelmiştir. Bundan sonra da bu sisteme destek sunacak siyasi partilerle genişlemesine devam edecektir.”

Sema Silkin Ün
Sema Silkin Ün

ÇIKIŞ YOLU ‘TEMİZ SİYASET’
Konuşmasına “Yine yargı reformuyla ilgili ülkemizin adaletsizlikler konusunda uluslararası düzeyde düştüğü seviye, Türkiye tarihinde hiç karşımıza çıkmadı” diyerek devam eden Sema Silkin Ün, “Pandemi sürecinde ekonomik sıkıntıların giderilmesine yönelik ekonomi kurmaylarımız belgeleriyle krizden çıkışın yol haritasını gösterdiler. Partimizin temel felsefesini oluşturan ve tüm sorunların çözümünde referans alınması gereken husus ise ‘temiz siyaset belgesidir.’ Türkiye’de dış politikada, hukuk sisteminde, ekonomide ve diğer alanlarda yaşadığımız tüm sorunların temelinde temiz siyasetin olmayışı yatmaktadır. Yolsuzluklar tarihin zirvesini yaşamaktadır. Tüm sorunlara, bugünkü iktidarın çözüm bulması mümkün değildir. İktidar, maalesef aile bireylerini bile birbirine düşüren bir iklim yaratmıştır” dedi.
GELECEK PARTİSİ CESARETLİDİR
Başkan Sema Ün, “Biz de Gelecek Partisi olarak tüm bu olumsuzlukları gidermek adına bütün dünya görüşlerini ve siyasi kimlikleri bir araya getirecek şekilde bir uzlaşı ikliminin tesis edilmesi için mücadele etmekteyiz. Siyasetin finansmanından şeffaflık yasasına ve rant yasasına kadar, Türkiye’nin sorunlarının çözümüne yönelik bir çok siyasi partinin cesaret edemediği hususları sürekli gündemde tuttuyoruz. Ülkemizin kaynaklarının ve zenginliklerinin, milletimizce adil olarak paylaşılmasını istiyoruz. Bu noktada ortaya en net irade koyan parti Gelecek Partisi’dir. İnşallah milletimizin teveccühleriyle iktidar olduğumuzda Türkiye’nin geleceğini hep birlikte yeniden tesis edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Ali Akmaz
Ali Akmaz

TARIMDA İTHALAT YAPIYORUZ
Tarım Politikaları Başkanı Prof. Dr. Ali Akmaz da, Türkiye’nin tarım potansiyeline yönelik yaptığı değerlendirmelerinde şu hususlara değindi: “Ülkemiz tarımsal gayrisafi hasılada ilk 10’a girmektedir. Hayvancılıkta ve tarımdaki üretim potansiyelinde Avrupa’da birinciyiz. Maalesef bu önemli potansiyeli yeterince değerlendiremiyoruz. 2021 verilerine göre ‘ithalat açığı’ eksilerde olan bir tarım ülkesi konumundayız. Çarşamba ve Bafra Ovaları başta olmak üzere ülke genelinde geniş tarım havzalarına sahibiz fakat yurtdışı ihracatında Hollanda’nın üçte biri kadarız. Verilen destek ve teşvikler, kaliteli ürünlere yönelik üretim artışını sağlayamıyor. Geldiğimiz noktada ülkemizin gerçekten 2000’li yıllardan beri hâla yüzde 10 buğday, yüzde 30 mısır ve bakliyat açığı vardır. Buğdayı bile Ukrayna’dan, Rusya’dan ithal ediyoruz.”
TÜRK ÇİFTÇİSİ YABANCILARIN ‘FASON ÜRETİCİSİ’ GİBİ OLDU
Prof. Dr. Ali Akmaz, “Tarımı teşvik edici politikaların geliştirilmesi gerekmektedir. Yurtdışında arazi kiralayarak tarıma katkı sağlanamaz. Öncelikle kendi potansiyellerimizi değerlendirmeliyiz. Ekilebilir tarım arazilerimizi maksimum potansiyelle devreye sokmalıyız. Tarımla uğraşanların yaş ortalaması düşürülmelidir. Türkiye çiftçisi yabancı gıda yatırımcılarının fason üreticisi konumuna düşürülmüştür. Bu politikadan derhal vazgeçilmelidir. Geçen yıl etin karkas fiyatı 30 TL civarındayken bugün girdi maliyetleri ve aracı kurumların baskısıyla 90 TL civarına kadar yükselmiştir. Hükümetin tarım ve hayvancılıkta izlediği yanlış politikaların çözümü noktasında Gelecek Partisi olarak tarımsal kalkınma projelerimizi ivedilikle hayata geçireceğiz. Çiftçimize gereken desteği sunarak, ülkemizi daha verimli ve yurtdışına daha fazla tarımsal ürün ihraç eden bir tarım ülkesi haline getireceğiz” diye kaydetti.

Abdullah Güzeldülgür
Abdullah Güzeldülgür

RANT VE ÇIKAR YASALARI
Gelecek Partisi’nin Yolsuzluklarla Mücadele Birimi yetkilisi Ekonomist Abdullah Güzeldülger de, Türkiye’de özellikle ekonomide yaşanan sorunların temelinde ülke idarecilerinin rant ve çıkar çatışmasının ve yolsuzlukların yer aldığına dikkat çekerek, Türkiye’de hükümet tarafından düzenlenen yasalarla yolsuzlukların önünün açıldığını savundu. Güzeldülger, ülkeyi yönetecek kadroların siyasetten zenginleşen ve kirli siyaseti yürüten kadrolar olmaması gerektiğini, bilakis siyasi ahlaka sahip, temiz siyaset ilkesini savunan dürüst siyasetçilerden oluşması gerektiğini söyleyerek, bu liyakatli kadroyu Gelecek Partisi’nin çatısı altında oluşturduklarını ifade etti.
Konuşması sırasında çeşitli örneklerle katılımcıları bilgilendiren Ekonomist Abdullah Güzeldülger, ülkenin yolsuzluklarla anılan bir ülke olmaktan çıkarılıp, batı standartlarında demokrasi ülkesi konumuna yükseltilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Güzeldülger, “Halkımızın refah ve mutluluğu için üzerimize düşen ağır sorumluluğu her ne pahasına olursa olsun gururla ve onurla taşımaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün