Samsun'dan Haberler

Samsun’da Suya ‘ZAM’lı İndirim!

SASKİ, İçme Suyuna Konutlarda Yüzde 5 İndirim Yaparken, İşyerlerini Kapsam Dışı Bıraktı.

SASKİ, içme suyuna konutlarda yüzde 5 indirim yaptı, işyerlerini kapsam dışında bıraktı. SASKİ, her ay faturalara uygulanan TÜFE zammının ise devamı yönünde karar aldı.

Samsun’da içme suyuna yüzde 25, sayaç okuma bedeline yüzde 150 zam yapan ve her ay TÜFE zammını faturalara yansıtan Samsun Büyükşehir Belediyesi, Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürlüğü, geçtiğimiz yıl Mayıs ayında aldığı yüzde 5’lik indirim kararına benzer bir teklifi, genel kurula getirdi. Genel kurul komisyon toplantısında konutlarda metreküp fiyatında yüzde 5 indirim yapıldı, işyerleri kapsam dışında bırakıldı. TÜFE zammının ise devamına karar verildi.

SASKİ Genel Kurul komisyon toplantısı, Ömer Halisdemir Toplantı Salonu’nda yapıldı. Meclis Başkanvekili Nihat Soğuk’un başkanlığında toplanan komisyon, SASKİ gündeminde bulunan 5 maddeyi görüştü.

HER AY TÜFE ZAMMINA DEVAM
Komisyonda, ‘SASKİ Genel Müdürlüğü Su Tarifesinde Bulunan 1. Grup Mesken Aboneliklerinde Su Tarifesinin 1 Haziran 2021 Tarihi İtibarıyla Yeniden Belirlenmesi ile İlgili Yönetim Kurulunun 110 Karar Sayılı Teklifi’, “İSKİ Kanunu ve SASKİ Tarifeleri ve Abone Hizmetleri Yönetmeliği’ne uygun olarak yapılan su maliyet analizleri esas alınarak Türkiye’de yaşanmakta olan Kovid-19 pandemisi sebebiyle hizmet edilen mesken abonelerinin yaklaşık yüzde 70’ini oluşturan 1. grup mesken aboneliklerinde 2021 yılı Mayıs ayında 4,85 TL/m3 olan su tarifesinin 1 Haziran 2021 tarihi itibarıyla 4,61 TL/m3 olarak belirlenmesi, su ve atıksu tarifelerinin TÜİK tarafından her ay açıklanacak TÜFE oranında artırılması, hizmet ve yaptırım tarifeleriyle birlikte 1 Haziran’dan itibaren uygulamaya geçilmesi” şeklindeki teklif genel kurul üyelerinin kabulüne sunuldu.

MİLLET İTTİFAKI KARŞI ÇIKTI
Teklif Cumhur İttifakı üyelerinin evet oyu ile birlikte ‘oy çokluğu’ ile kabul edilerek meclise havale edildi. Millet İttifakı üyeleri ise aylık TÜFE eklemesinin kaldırılmamasından dolayı teklife karşı çıktıklarını dile getirdiler. CHP Grup Başkanvekili Atilla Tekcan’ın, ‘suda yüzde 10 indirim yapılsın, TÜFE zammı kaldırılsın’ şeklindeki teklifleride kabul görmedi.

SASKİ’DEN BORÇ VURGUSU
Daha sonra komisyon üyelerinin sorularını cevaplayan SASKİ Genel Müdürü Dr. Bahattin Yanık, “SASKİ’nin 2018 yılında yaklaşık 50 milyon euroluk bir borcu vardı. 2018 yılının bilançosunda Merkez Bankası’nın kuru baz alınıyor. 2020 yılı sonu itibarıyla bu borç 42 milyon 828 bin euroya indi. Bugün ise 41 milyon 749 bin euroya inmiş durumda. 2018 yılında ortalama 6 TL’den kur hesaplanıp bilançoya işleniyor. 2020 sonunda da 42 milyon küsurluk euro borcu kur farkı dolayısıyla 9 TL’den hesaplanıyor. Bu da euro borcumuzun azalmasına rağmen TL bazında bilançoda tam tersi olarak gösteriliyor. 50 milyon euro üzerinden hesap yapsak, 3 TL fark olsa, o gün ile 2020 sonu arasında 150 milyon TL para yapar” dedi.

TEKLİF KARARA BAĞLANACAK
Öte yandan SASKİ Genel Kurulu Komisyon Toplantısı’ndan önce Samsun Büyükşehir Belediye Komisyonu Toplantısı da Büyükşehir Belediyesi Ömer Halisdemir Toplantı Salonu’nda yapıldı. Meclis Başkanvekili Nihat Soğuk’un başkanlığında toplanan komisyonda 32 gündem ve 4 gündem dışı madde görüşülerek karara bağlanmak üzere Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi’ne havale edildi. Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi ve SASKİ Genel Kurulu Meclisi 28 Mayıs Cuma günü Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’in katılımı ile gerçekleştirilecek. #TVKAYA #Samsun #Samsunspor

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün